Osoby, które decydują się na zakończenie małżeństwa, zazwyczaj chcą, jak najszybciej uwolnić się od współmałżonka i zostawić przeszłość za sobą. Dlatego rzadziej decydują się na rozwód z orzeczeniem o winie. Jednak mimo że rozwód z orzekaniem o winie trwa nieco dłużej, warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza wtedy, kiedy wina współmałżonka jest oczywista. Jakie korzyści płyną ze wskazania przez sąd, który z małżonków jest winny rozkładu pożycia?

O co chodzi z orzekaniem o winie

Zgodnie z art. 57 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, orzekając rozwód, sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Rozwód z orzeczeniem o winie, sprowadza się do wykazania przed sądem, że współmałżonek jest odpowiedzialny za rozpad małżeństwa, a drugi z partnerów się do tego nie przyczynił. Oznacza to, że jego zachowanie względem małżonka, było prawidłowe. Nawet wtedy, kiedy jeden z małżonków stosuje jakąkolwiek formę przemocy lub nie wywiązuje się z powinności małżeńskich. W praktyce może dojść do sytuacji, że sąd uzna obie strony za odpowiedzialne za rozkład pożycia – a ich wina będzie równa.

Uwaga! W każdej chwili można zmienić stanowisko i wniosek dotyczący chęci orzekania o winie.

Orzeczenie o winie sąd wydaje na podstawie przedstawionych mu dowodów. Oznacza to, że strona, której zależy na orzekaniu o winie, powinna poprzeć swoje stanowisko dotyczące tego, kto jest winny rozkładowi pożycia, odpowiednimi argumentami. W tym celu może przedstawić różnorakie dowody. Przykładowo mogą to być billingi rozmów, wydruki z social mediów, zdjęcia, a także obdukcje. Równie dobrze mogą to być dowody osobowe, jak np. zeznania świadków. Rozwodnicy wskazują na różne przyczyny rozkładu pożycia. Wśród najczęściej wymienianych wskazują:

  • niezgodność charakterów,
  • niedochowanie wierności małżeńskiej,
  • nadużywanie alkoholu,
  • nieporozumienia na tle finansowym,
  • naganny stosunek do członków rodziny.

Przyszli rozwodnicy wskazują również na trudności mieszkaniowe, dłuższą nieobecność, różnice światopoglądowe i niedobór seksualnym. Najczęściej jednak wymienianych jest kilka powodów łącznie.

Dlaczego warto dążyć do rozwodu z orzeczeniem o winie

Wiele osób podejmujących decyzję o rozwodzie, rezygnuje z dążenia do orzeczenia o winie. Przede wszystkim dlatego, że chcą zamknąć pewien etap w życiu i ruszyć dalej. Innym często wymienianym powodem jest obawa o przewlekłość postępowania. Co do zasady, postępowania w sprawach rozwodowych, w którym sąd orzeka o winie są dłuższe niż te bez wskazywania winnego rozpadu małżeństwa. Mimo wszystko, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć dążenie do wskazania, który z małżonków jest odpowiedzialny za rozkład pożycia. Które z nich są najważniejsze?

Względy społeczne

Uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie małżonka może mieć znaczenie społeczne. Wskazanie winnego rozpadu małżeństwa może mieć wpływ na postrzeganie byłych małżonków w oczach sąsiadów, rodziny i przyjaciół. Dla niektórych osób, zwłaszcza tych, które są ofiarami przemocy, rozwód z orzekaniem o winie stanowi pewną formę rekompensaty moralnej.

Kwestie finansowe a rozwód z orzekaniem o winie

Powodem, dla którego warto dążyć do orzekania o winie są również kwestie finansowe. Po pierwsze, orzeczenie o winie może wpłynąć na podział majątku wspólnego. Po drugie, zgodnie z art. 60 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. A zgodnie z kolejnym paragrafem, jeśli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.

Pamiętaj! Każda sprawa rozwodowa jest inna, a postępowania sądowe w tej materii są jednymi z trudniejszych spraw z zakresu prawa rodzinnego. Dlatego, bez względu na to, czy zależy Ci na orzekaniu o winie, czy chcesz tego uniknąć, powinieneś zasięgnąć porady profesjonalisty z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Zadzwoń do naszej kancelarii adwokackiej  i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.