Rozwód jest jednym z najtrudniejszych okresów w życiu człowieka. Przez specjalistów od zdrowia psychicznego jest porównywany do okresu żałoby. Dlaczego? Ponieważ odczuwany jest jako traumatyczne przeżycie – nawet wtedy, kiedy rozstanie jest wolą obu małżonków. Podczas rozwodu strony często odczuwają różne negatywne emocje, takie jak np. lęk i strach. Wiele osób martwi się przebiegiem sprawy rozwodowej i jej wynikiem, czyli tym, jaki zapadnie wyrok rozwodowy. Emocje te można przynajmniej w pewnym stopniu ograniczyć, poznając bliżej przepisy krajowe regulujące rozwód. Co musisz wiedzieć zanim złożysz pozew rozwodowy?

Co warto wiedzieć o rozwodzie

Zgodnie z prawem, sąd może rozwiązać małżeństwo przez rozwód, jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia (art. 56 §1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Przy czym przez zupełny rozkład pożycia powinno się rozumieć łączące małżonków więzi – nie tylko gospodarcze i duchowe, ale również fizyczne. Co to oznacza w praktyce? Jeśli więzi te nie są zerwane, trudno mówić o zupełnym rozkładzie pożycia. Przykładowo, jeżeli pomiędzy małżonkami dochodzi okazjonalnie do czynności o charakterze seksualnym, sąd może zakwestionować zupełność rozkładu pożycia pomiędzy nimi. Strona, która złożyła pozew rozwodowy powinna w takiej sytuacji udowodnić, że czynność ta nie oznacza, że małżonków łączą więzy fizyczne. Z tym jednak bez problemu poradzi sobie adwokat od spraw rozwodowych.

Kto może złożyć pozew rozwodowy

Z pozwem rozwodowym do sądu może wystąpić każdy z małżonków. Warto pamiętać jednak o jednej kwestii – zgodnie z prawem, rozwód nie jest dopuszczalny, gdy pozew rozwodowy składa małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód lub jego odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Poza tym, rozwód jest niedopuszczalny w jeszcze jednej sytuacji. Zgodnie z art. 56 §2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rozwód będzie niedopuszczalny, nawet jeśli zostaną spełnione przesłanki zupełności i trwałości rozkładu pożycia, jeśli „wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego”.

Polacy coraz chętniej decydują się na rozwód

W minionym roku wpłynęło do sądów prawie 81 tys. pozwów rozwodowych, czyli o 3 proc. więcej niż w 2022 r. W przypadku większości rozwodów nie orzekano o winie. Najczęściej powodem rozstania był zbieg różnych przyczyn. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2023 r. pozwy rozwodowe najczęściej argumentowano niezgodnością charakterów występującą wraz z innymi przyczynami (25205 wskazań), różnicami światopoglądowymi współistniejącymi z innymi powodami (12122) i nagannym stosunkiem do członków rodziny występującym wraz z innymi przyczynami (7064). Jakie jeszcze argumenty wymieniały osoby decydujące się na rozwód? Wskazywały przede wszystkim na:

  • nadużywanie alkoholu wraz z innymi przyczynami (6879),
  • niedochowanie wierności małżeńskiej wraz z innymi przyczynami (6751),
  • nieporozumienia na tle finansowym wraz z innymi przyczynami (6277),
  • trudności mieszkaniowe wraz z innymi przyczynami (845),
  • niedobór seksualny wraz z innymi przyczynami (1210),
  • dłuższa nieobecność wraz z innymi przyczynami (3719),
  • narkotyki wraz z innymi przyczynami (641),
  • hazard wraz z innymi przyczynami (256).

Rodzaje rozwodów

W Polsce istnieją dwa rodzaje rozwodów: rozwód bez orzeczenia o winie oraz rozwód z orzeczeniem o winie. Jaka jest między nimi różnica? Rozwód bez orzekania o winie sprowadza się do tego, że małżeństwo zostanie rozwiązane bez wskazania, kto ponosi za niego odpowiedzialność. Jest to najczęściej wybierana droga rozwiązania małżeństwa w Polsce. Dlaczego? Bo sprawa rozwodowa jest wtedy szybsza, mniej emocjonalna i mniej kosztowna. Druga opcja, czyli rozwód z orzeczeniem o winie, oznacza, że rozwiązanie małżeństwa nastąpi ze wskazaniem strony odpowiedzialnej za rozkład pożycia. Wiele osób nie wie, że sąd może orzec zarówno rozwód z orzeczeniem winy żony, męża, jak i obojga małżonków. Sprawa rozwodowa w przypadku rozwodów z orzekaniem o winie jest dłuższa i wymaga przedstawienia dowodów potwierdzających winę strony. Doświadczony adwokat od rozwodów jest w stanie wspierać mocodawcę w trakcie sprawy rozwodowej w taki sposób, żeby osiągnąć dla niej najlepszy wynik postępowania i by rozwód był, jak najmniej stresujący dla mocodawcy.

Co wybrać: rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzeczenia o winie

Małżonkowie, którzy decydują się na rozwiązanie małżeństwa zawsze stoją przed dylematem: rozwieść się z orzekaniem o winie czy rozwieść się bez orzeczenia o winie. Wybór w żadnym razie nie powinien być przypadkowy. Dlaczego? Małżonkowie muszą zdawać sobie sprawę, że wraz z wyrokiem rozwodowym ustają różnorakie skutki prawne, wygasają wzajemne prawa i obowiązki, ale równocześnie w ich miejsce pojawiają się zupełnie nowe. Dotyczą one między innymi władzy rodzicielskiej oraz możliwości uzyskania alimentów od byłego małżonka.