Czym jest zadośćuczynienie a czym odszkodowanie według prawa cywilnego? Są to dwie różne instytucje, które wiążą się ze szkodami. Jaka jest między nimi różnica?
Czym jest odszkodowanie
Odszkodowanie to świadczenie przysługujące poszkodowanemu, czyli osobie, której wyrządzono szkodę o charakterze majątkowym lub utracone korzyści. Wynika ono z art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”. Przykładowo, poszkodowany w wypadku komunikacyjnym może ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wypadku. Jeśli w związku ze zdarzeniem nie może wykonywać pracy, za którą w normalnych okolicznościach otrzymałby wynagrodzenie. Innym przykładem jest żądanie odszkodowania za remont zalanego mieszkania przez sąsiada.
Odszkodowania można się domagać zarówno od sprawcy szkody, jak i podmiotu odpowiedzialnego z mocy prawa za naprawienie powstałej szkody. Poza tym, można ubiegać się go od ubezpieczyciela, czyli podmiotu odpowiedzialnego za naprawienie szkody z uwagi na postanowienia umowy. Zgodnie z art. 822 § 1. Kodeksu cywilnego, „przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony”.
Uzyskanie odszkodowania zazwyczaj nie jest łatwe. Zwłaszcza dla osoby nieposiadającej doświadczenia w sporach o odszkodowanie. Dlatego dochodzenie roszczeń odszkodowawczych warto powierzyć doświadczonemu adwokatowi od odszkodowań.
Zadośćuczynienie – czym jest i kiedy można go żądać
Zadośćuczynienie to instytucja prawa cywilnego uregulowana w Kodeksie Cywilnym, która opiera się na żądaniu odpowiedniej kwoty wyrażonej w pieniądzu za krzywdę o charakterze niemajątkowym. Co do zasady ma ono złagodzić skutki poniesionej szkody. Zgodnie z art. 445 §1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „w wypadkach przewidzianych w artykule poprzedzającym sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”. Z kolei jak stanowi art. 448 §1 Kodeksu cywilnego, „w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę albo zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia”.
Dobra osobiste
Przykładowe dobra osobiste zostały wymienione w art. 23 Kodeksu cywilnego. Ustawodawca wskazał wśród nich „zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”. Warto jednak podkreślić, że katalog ten nie jest zamknięty.
Szkoda niemajątkowa dotyczy przede wszystkim osób fizycznych. Wówczas zadośćuczynienie może być wypłacone między innymi za cierpienia psychiczne wynikające przykładowo ze straty bliskiej osoby lub dolegliwości bólowe będące następstwem wypadku. Nie oznacza to jednak, że szkody o charakterze niemajątkowym nie mogą ponieść również firmy. Dobrym przykładem będzie naruszenie dobrego imienia przedsiębiorcy. Przykładowo w wyniku publikacji negatywnej opinii w Internecie pomawiającej przedsiębiorcę o niezgodne z prawem działania.
Zadośćuczynienie a odszkodowanie – podsumowanie
Jaka jest różnica pomiędzy zadośćuczynieniem a odszkodowaniem? Charakter szkody. W przypadku zadośćuczynienia będzie miała charakter niemajątkowy, a w przypadku odszkodowania – majątkowy i utracone korzyści. O ile określenie wartości poniesionej szkody majątkowej nie stanowi większego problemu, o tyle kłopotliwe bywa wskazanie właściwej wysokości zadośćuczynienia. Doświadczony adwokat od odszkodowań z Kancelarii Adwokackiej, adwokat Pauliny Czyżkowskiej, pomoże Ci uzyskać zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie, adekwatne do poniesionych szkód.